• 37-700 Przemyśl ul.Grunwaldzka 26
  • tel.16 6707710
  • czynne od poniedziałku do piątku 7.00-15.30

Laboratorium Medyczne
mgr Violetta Jodłowska

INFORMACJA DLA PACJENTA

Właściwe przygotowanie się do badań jest warunkiem uzyskania poprawnych wyników

i uniknięcia błędów przed laboratoryjnych.

1.pobranie krwi

Większość badań powinna być wykonywana na czczo tzn. bez spożywania posiłków i picia szczególnie słodkich napojów. W dniu poprzedzającym badanie należy spożyć lekko strawną kolację, najlepiej do godz.18.00.Na badanie należy zgłaszać się w godz. do południowych tj.7.00 do 10.00,chyba ,że jest wskazanie do badania pilnego(cito) wtedy godzina nie ma znaczenia.

W przypadku kiedy przyjmujemy leki należy zasięgnąć informacji od lekarza czy nie będzie to miało wpływu na badanie.

Niemowlętom i małym dzieciom można podać lekkostrawne śniadanie.

Wypicie szklanki wody przed badaniem nie ma wpływu na jego wynik.

2.pobranie próbki moczu

Do rutynowych badań oddaje się mocz poranny po uprzednim zachowaniu podstawowych zasad higieny. Pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety a pozostałą do przygotowanego pojemnika(najlepiej zakupionego w aptece).Pojemnik powinien być opisany imieniem i nazwiskiem

W przypadku dobowej zbiórki moczu należy przygotować odpowiednio duży pojemnik 2-3 litrów. Zbiórkę należy przeprowadzić w ciągu 12 godzin tj. od 6.00 rano jednego dnia i zakończyć o 6.00 dnia następnego. Pierwszą porcję oddajemy do toalety ,kolejne zbieramy do pojemnika. Pojemnik należy przechowywać w chłodnym miejscu.

Po zakończeniu zbiórki dokładnie wymieszać, zmierzyć objętości odlać ok. 50 ml do małego pojemnika. Na pojemniku napisać ilość moczu zebraną w ciągu doby.(ważne!!).Dostarczyć do laboratorium.

Do badań bakteriologicznych mocz pobieramy rano przestrzegając odpowiednich zasad.

*Próbkę pobieramy do jałowego pojemnika, rano po nocnym spoczynku. Przed pobraniem dokładnie umyć wodą z mydłem ręce, osuszyć.

*Przemyć wodą z mydłem-mężczyźni po odciągnięciu napletka okolice ujścia cewki moczowej, kobiety krocze w kierunku od przodu do tyłu.

*Wytrzeć jałowym gazikiem lub papierowym ręcznikiem.

*Odkręcić pojemnik i odłożyć nakrętkę, nie dotykając palcami wnętrza pojemnika.

*W trakcie oddawania moczu kobieta powinna rozchylić wargi sromowe, a mężczyzna odsunąć napletek aby nie dopuścić do zanieczyszczenia próbki florą fizjologiczną skóry.

*Pierwszy strumień moczu odda do toalety , a następnie nie przerywając oddawania moczu „środkowy strumień” do jałowego pojemnika.

*końcową porcję moczu oddać do toalety.

*Pojemnik dokładnie zakręcić, podpisać imieniem i nazwiskiem oraz godziną pobrania.

*Próbkę dostarczyć w ciągu 2 h. Jeśli to niemożliwe przechować w lodówce.

Stosowanie antybiotyków lub preparatów ziołowych może skutkować uzyskaniem wyniku fałszywie ujemnego. Należy poinformować laboratorium o stosowanych lekach.

3.pobranie próbki kału

Próbkę kału pobieramy do specjalnie przystosowanego pojemnika z łopatką.

Materiał musi być pobrany z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo ważne w przypadku wykonywania wszystkich badań – jaj pasożytów, resztek pokarmowych, obecności krwi utajonej, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.

Do badania potrzebna jest niewielka ilość kału-wielkość ziarna groszku.

Pobranie kału na posiewy wymaga pojemników z podłożem transportowym jeśli niw może być dostarczony do laboratorium w ciągu 50 min.

Badanie na obecność pasożytów i ich jaj wymaga pobrania próbki do pojemnika bez podłoża transportowego. Badanie należy powtarzać w określonych odstępach czasu (3-5 dni),ponieważ cysty, jaja lub formy larwalne pasożytów mogą pojawiać się okresowo.

37-700 Przemyśl ul.Grunwaldzka 26

Tel. 16 670 77 10

Czynne od poniedziałku do piątku 7.00-15.30

Projekt i realizacja WidiArt STUDIO

Zadzwoń do naś

czynne od poniedziałku do piątku 7.00-15.30